Vlastenecký klub Působnost VK
Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Návštěvní kniha Ke stažení Mail VK     KLUB PATRIOTYCZNY   WOŚCOJSKI KLUB - górnoserbski   VLASTENECKÝ KLUB   DOMOVINSKI KLUB   ISAMAALINE KLUBI   HEIMATKLUB   HJEMLAND KLUB     ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Projekty sdružení roh

roh   Další informace roh
+ Ke stažení


roh   Vlastenecký klub roh
IČO: 26528177
DIČ: CZ26528177

Sídlo:
Kunčice pod Ondřejníkem 114
739 13

Kontakt:
777 103 532
informace@v-klub.cz

Transparentní bankovní spojení: 5678956789/5500

© V-klub, 2002-2007

NAVRCHOLU.cz

TOPlist

bonprix

бонприкс

http://o-chae.com


* Informační cedule - Tanečnice sedlo

Přidáno dne 25. 11. 2007 (6328 přečtení)

Informační cedule je umístěná v sedle pod Tanečnicí a je jakýmsi rozcestníkem na další "pohanské" vrcholy v beskydech - Kněhyni, Radhošť, tanečnici a Čertův mlýn.

Umístění vývěsky:

  • Obecné pojmenování místa: Tanečnice, sedlo
  • Turistická značka: červená, zelená
  • GPS: 49°29'33.54"N; 18°16'48.5"E
  • Odkaz na mapu:  ATLAS - AMAPY
  • Datum umístění: 25.11.2007

 

PŘEPIS CEDULE:

Sedlo Tanečnice (1005 m.n.m.) je vhodným výchozím bodem pro další turistické výšlapy do okolí. Dá se odsud díky turistickému značení snadno dostat na vrchol Tanečnice, Čertův mlýn, do sedla Kněhyně i na Radhošť.
Všechna tato místa mají svou historii a váže se k nim celá řada pověstí s jedním společným jmenovatelem - mystikou. Jsou tato místa skutečně spjata s tajemným řáděním temných sil nebo s pohanskými reji starých Slovanů?

 

POHANÉ V BESKYDECH?

Jenom velmi hypoteticky by se dalo uvažovat o tom, že staří Slované navštěvovali vysoké a neprostupné beskydské vrcholy už v době Velké Moravy. Nejbližší známá velkomoravská hradiště jsou totiž až u Ostravy, Českého Těšína a u Hranic na Moravě.
Z toho lze usoudit, že příběh o Cyrilu a Metodějovi, kterak sochu Radegasta vyvrátili, je jen hezkou pověstí. Na druhou stranu vedla poměrně nedaleko (kolem Štramberka) prastará Jantarová stezka a přes Podolánky (Čeladná) vedla nejpozději od 13. století kupecká cesta do Uher. Zároveň víme, že ještě ve 12. století konali pohanští Slované své slavnosti na holých kopcích (na takzvaných lysých neboli svatých horách). ягоды годжи купить украина

První prokazatelní osadníci přicházeli do Beskyd až v průběhu 13.-14. století. Do tohoto období spadá vznik většiny okolních podhorských měst, obcí nebo hradu na Kozinci (Čeladná). Proto je mnohem pravděpodobnější, že pohanství (respektive staré zvyky) si přinesli sebou právě tito osadníci. Podle křesťanských zápovědí (zákazů) víme, že v této době byly staré zvyky dosud velmi živé. V tvrdém podhorském prostředí se následně udržely mnohem déle než kdekoliv jinde a existují prý dokonce zmínky o misii, která měla tyto zvyky z pod Radhoště vymítit.

Tyto zvyklosti, bujaré oslavy na kopcích, vědmy a lidská fantazie dohromady vytvořily směs, která dala vzniknout mnoha pověstem. A tyto pověsti daly následně horám jména.

 

ČTYŘI "POHANSKÉ" KOPCE:

RADHOŠŤ:
Tento vrch je zdánlivě nejvíce spjat s pohanstvím, neboť se přímo nabízí podobnost s bohem Radegastem (Radostným hostem). Odborníci však spojitost s Radegostem z Retry vylučují. Snad se jedná o shodu jmen nebo o místního "bůžka", který zde byl Slovany uctíván.

TANEČNICE:
Tanečnice sama o sobě říká, od čeho získala své jméno. Přesto se k tomuto pojmenování vztahuje několik docela rozličných pověstí, které si můžete přečíst přímo na jejím vrcholu.

ČERTŮV MLÝN:
Čerti a různí ďáblovi služebníci jsou mnohdy jen synonyma pro vše "pohanské". Čertův mlýn je zajímavé a poutavé místo, ke kterému se váží tajemné příběhy. Na informační ceduli se dozvíte také o "čertově stolu", který by možná mohl být i keltským dolmenem.

KNĚHYNĚ:
Nejtajemnějším vrcholem, co se pojmenování týče, zůstává bezpochyby Kněhyně. Protože i její jméno má prazáklad v "pohanských rejích" a v sídle pohanské kněžky. Informační ceduli naleznete v lese, na začátku staré stezky, směrem na vrchol Kněhyně.

DALŠÍ INFORMACE:

 

 

групон биглион

Celý příspěvek | Počet názorů: 0 | Přidat názor | Informační e-mailVytisknout článek

roh   Přihlášení čtenářů roh

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

roh   Zajímavé odkazy roh
Totalita - web proti totalitním systémům.
Vlastenci! na www
Web o Horní a Dolní Lužici.
Moravský vlastenecký etnofolk.

rodina.lv
Vlastenci


GNU redakční systém phpRS
GNU redakční systém phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.