* Informační cedule - Ondřejník

Přidáno dne 28. 12. 2007 (6795 přečtení)

Informační cedulka umístěná na nejvyšším vrcholu Ondřejníku - na Skalce pojednává především o pověstech vztahujících se k hoře Ondřejník a k jeho pojmenování. чай из листьев малины

Cedulka je umístěná po turistickém značení - směrem na kunčice p.O. hned vedle ukazatele KČT.малиновый чай чай с малиной

Umístění vývěsky:

• Obecné pojmenování místa: vrchol Skalka (964 m.n.m.), Ondřejník
  • Turistická značka: modrá
  • GPS: 49°33'9.79"N; 18°18'3.35"E
  • Odkaz na mapu:  ATLAS - AMAPY
  • Datum umístění: 25.12.2007

PŘEPIS CEDULE:

Masiv Ondřejníku se často dostával "do řečí", když byl prostým lidem považován za velmi nebezpečné místo, kde se slétávají čarodějnice a kde obcují s ďáblem.

V místních hlubokých lesích se podle pověstí skrývali také dva "loupežníci". Zlý a krutý loupeživý rytíř Ondřej a dobrotivý a spravedlivý zbojník Ondráš. Po jednom z nich nese pravděpodobně Ondřejník své jméno. Ale těžko určit, po kterém...

PŘÍRODA:

Kolem vrcholu Skalky se rozprostírá státní přírodní rezervace Skalka. Toto území je chráněné od roku 1977 a má rozlohu 35,5 hektaru. Lokalita se nachází v nadmořské výšce 747 až 964 metrů. Přírodní rezervaci tvoří přirozený jedlobučinový porost, který má na několika místech pralesovitý charakter.
Podloží je zde tvořeno godulským pískovcem, silným místy přes 1000 metrů.

POVĚSTI:

O čarodějnických sabatech:
Vypráví se, že se tady v minulosti konaly pravidelné sabaty čarodějnic, které často navštěvoval i samotný ďábel. Běda obyčejnému smrtelníku, jenž by v době čarodějnických rejů na kopec zabloudil. Příšery by jej uštvaly k padnutí a pak zaživa roztrhaly.

Prazáklad pověstí o čertech nebo čarodějnicích velice často vychází z reálných příběhů o "pohanských" oslavách v období letního Slunovratu. Mladí chlapci a děvčata zapalovali na kopcích vatry, kolem nich tančili a skákali přes oheň. Stejně jako velkomoravský Slovan na naší fotografii. Tyto slavnosti nezřídka pokračovaly zábavou na mezích. A proto byly trnem v oku mnoha mravokárcům, kteří proti nim horlivě vystupovali a zapovídali je jako dábělské.

O loupeživém rytíři Ondřejovi:
Na Ondřejníku stával hrad rytíře Ondřeje. Byl to člověk zlý a krutý. Přepadával kupecké karavany procházející údolím a pro peníze neváhal ani zabíjet. Svou ženu trápil natolik, že ho v zoufalství proklela a pak se vrhla do propasti z hradní věže. Hrad i s loupežnickou čeládkou se vzápětí propadl do země a s ním i poklady, které rytíř Ondřej naloupil. Právě proto nezůstaly po hradě žádné stopy.

O divé Haně:
Na začátku minulého století žila na svahu Ondřejníku „divá Hana“. Byla to stará vědma a čarodějnice, která lidem často pomáhala. Vařila dokonce kouzelné lektvary, určené zejména k tomu, aby děvčatům přilákala ženichy. Lidé se jí však báli a raději se jejímu příbytku obloukem vyhýbali.
Nakonec skončila neslavně. Přišel za ní sám čert v podobě krásného myslivce a odnesl ji sebou do pekla.

ONDRÁŠ - nejslavnější beskydský zbojník

Skutky nejslavnějšího moravského zbojníka Ondráše, který podle pověstí obíral bohaté a chudým dával, jsou také dílem lidské představivosti. Nepostrádají však velmi reálný základ.

Ondřej Fuciman, zvaný Ondráš, se narodil roku 1680 v rodině zámožného fojta v Janovicích na frýdeckém panství F. V. Pražmy. Ke zbojníkům, rebelujícím proti vrchnosti kvůli útlaku, se přidal údajně buď kvůli Pražmově křivdě na jeho otci anebo proto, že při rvačce zabil dragouna a bál se trestu. Brzy se stal jejich vůdcem. Přepadávali panské statky, kupce a ohrožovali frýdeckou a hukvaldskou vrchnost. Jejich hlavním útočištěm byla podle pověstí Lysá hora. Štěstí opustilo Ondráše a jeho muže roku 1715. Jeden ze zbojníků jménem Juráš, zlákaný vypsanou odměnou či ze žárlivosti, Ondráše zabil ranou obuškem při veselici. Vypráví se, že Ondrášovo rozčtvrcené tělo bylo rozvěšeno po stromech, z nichž lidé udělali úly a z těch na znamení jeho neviny každé jaro rašily zelené ratolesti. Juráš za svůj čin dostal odměnu, ale znovu se vrátil ke zbojnictví. Dva roky po Ondrášově smrti byl chycen a vsazen do těšínského vězení, kde zemřel.

Ondráš se během svého života skrýval i zde na Ondřejníku. Pod jedním ze skalisek se údajně rozkládala 200 m dlouhá jeskyně, v níž ukrýval své velké poklady. Již před Ondrášem prý jeskyni využíval i zbojnický vůdce Gvozd. Jeskyně však zmizela při lámání kamene a údajně z ní zbyly jen skalní trosky.

Dnes už se Ondřejníku nikdo nevyhýbá a pověsti o čarodějných sabatech nikoho neděsí. Naopak patří mezi oblíbené beskydské kopce, a to hojně turisticky navštěvované.

DALŠÍ INFORMACE:

Snažili jsme se sehnat ještě nějaké další informace, které by pojednávaly o Ondřejníku (myslíme tím především pověsti), ale nic se nám sehnat už nepovedlo. Proto doufáme, že nám něco napíšou sami čtenáři :-)