* Beseda s des.v.v. M. Šolcem

Přidáno dne 11. 05. 2005 (2456 přečtení)

V úterý 10.5. se uskutečnila další z přednášek v Ostravě. Tentokrát s prvorepublikovým a druhorepublikovým vojákem, odbojářem a vězněm koncentračního tábora, des.v.v. Miloslavem Šolcem.

Válečná a předválečná zkušenost pana Šolce je velmi bohatá. Již během první mobilisace byl nasazen na pohraniční opevnění, kde se dopracoval na velitele družstva.

Po druhé mobilisaci sloužil jako proviantní poddůstojník u 8.Slezského pluku a osudného 14.3.1939 se vlastně náhodou ocitl v Čajánkových kasárnách. Aktivně se zúčastnil obrany kasáren. Zajetí se vyhnul a přesunul se zpět na svoji posádku, kde byl po ýdne propuštěn do zálohy.

Po okupaci se aktivně účastnil odboje. Pomáhal převádět letce a byl zapojen do skupiny Obrana národa a následně do Lvice. Připravoval drobné sabotáže, především u vlaků, neboť měl od otce železničáře přehled o tom, co který vlak veze.

Tato činnost byla samozřejmě po čase odměněna Gestapem, které jej zatklo a po tvrdém výslechu byl převezen do koncentračního tábora Osvětim. Z ní se naštěstí dostal o Dory a následně sloužil jako asistent lékaře. To mu také zachránilo život, neboť byl již velmi zesláblý.

Odkaz pana Šolce i jeho rodiny (bratr byl tak v odboji a byl také v koncentračním táboře) je prostý. Za vlast je třeba bojovat!