Vlastenecký klub Působnost VK
Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Návštěvní kniha Ke stažení Mail VK     KLUB PATRIOTYCZNY   WOŚCOJSKI KLUB - górnoserbski   VLASTENECKÝ KLUB   DOMOVINSKI KLUB   ISAMAALINE KLUBI   HEIMATKLUB   HJEMLAND KLUB     ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Projekty sdružení roh

roh   Další informace roh
+ Ke stažení


roh   Vlastenecký klub roh
IČO: 26528177
DIČ: CZ26528177

Sídlo:
Kunčice pod Ondřejníkem 114
739 13

Kontakt:
777 103 532
informace@v-klub.cz

Transparentní bankovní spojení: 5678956789/5500

© V-klub, 2002-2007

NAVRCHOLU.cz

TOPlist

bonprix

бонприкс

http://o-chae.com


* Beseda s des.v.v. M. Šolcem

Přidáno dne 11. 05. 2005 (2623 přečtení)

V úterý 10.5. se uskutečnila další z přednášek v Ostravě. Tentokrát s prvorepublikovým a druhorepublikovým vojákem, odbojářem a vězněm koncentračního tábora, des.v.v. Miloslavem Šolcem.

Válečná a předválečná zkušenost pana Šolce je velmi bohatá. Již během první mobilisace byl nasazen na pohraniční opevnění, kde se dopracoval na velitele družstva.

Po druhé mobilisaci sloužil jako proviantní poddůstojník u 8.Slezského pluku a osudného 14.3.1939 se vlastně náhodou ocitl v Čajánkových kasárnách. Aktivně se zúčastnil obrany kasáren. Zajetí se vyhnul a přesunul se zpět na svoji posádku, kde byl po ýdne propuštěn do zálohy.

Po okupaci se aktivně účastnil odboje. Pomáhal převádět letce a byl zapojen do skupiny Obrana národa a následně do Lvice. Připravoval drobné sabotáže, především u vlaků, neboť měl od otce železničáře přehled o tom, co který vlak veze.

Tato činnost byla samozřejmě po čase odměněna Gestapem, které jej zatklo a po tvrdém výslechu byl převezen do koncentračního tábora Osvětim. Z ní se naštěstí dostal o Dory a následně sloužil jako asistent lékaře. To mu také zachránilo život, neboť byl již velmi zesláblý.

Odkaz pana Šolce i jeho rodiny (bratr byl tak v odboji a byl také v koncentračním táboře) je prostý. Za vlast je třeba bojovat!


Celý příspěvek | Počet názorů: 0 | Přidat názor | Informační e-mailVytisknout článek

roh   Přihlášení čtenářů roh

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

roh   Zajímavé odkazy roh
Totalita - web proti totalitním systémům.
Vlastenci! na www
Web o Horní a Dolní Lužici.
Moravský vlastenecký etnofolk.

rodina.lv
Vlastenci


GNU redakční systém phpRS
GNU redakční systém phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.