* Besedy a soutěže pro gymnazisty v Ostravě

Přidáno dne 12. 04. 2005 (2181 přečtení)

V rámci dvoudenní akce (29-30.4.2005) připravené k 60. výročí konce II.sv.války se v pátek 29.4.2005 podílí na programu také Vlastenecký klub Ostrava, a to především přípravou testů, vyhodnocení (cen), besed se studenty a přípravou dalšího individuálního programu.
Samotnou akci pro ostatní Gymnázia připravuje Ostravské biskupské gymnázium Zábřeh.

Popis projektu (převzato od pořadatelů):

V četných diskusích jsme pomalu nacházeli přesnější obrysy projektu.Myslíme si ,že je důležité,aby účastníci akce nebyli jen pasivními posluchači a diváky, ale samise akce aktivně účastnili. Proto jsme se rozhodli o kombinaci filmů, přednášek , besed, aktivních dílen, seminářů, soutěží a prezentací.Program by měl zahrnovat tyto aktivity.:

1. projekty přihlášených školních týmů na téma „Významná osobnost 2.sv. války“ a
„Významná osobnost 2.sv.války v našem kraji“
2. kulturní přehlídka školních týmů na téma „Člověk v boji proti násilí“ – forma je volná – sborový zpěv, divadelní představení, skeče, recitace. Tady mohou studenti využít geniálních textů Voskovce a Wericha a hudby Jaroslava Ježka.
3. přednáška na téma 2. sv. války (téma a přednášejícího zatím vytipováváme)
4. beseda s veterány 2- sv. války.(máme přislíbenu pomoc organizace Post bellum, která shromažďuje vzpomínky účastníků odboje)
5. promítání dokumentárních filmů o válce s následnou besedou s vybraným odborníkem nebo pamětníkem. Filmy se budou týkat nejen naší historie ale také současným válečným konfliktům a jejich dopadům na civilní obyvatelstvo( ve spolupráci s Člověkem v tísni)
6. dílna (workshop) zaměřená na efektivní komunikaci a překonávání agresivního chování.( dílnu povede zkušený psycholog nebo trenér komunikace
7. dílna divadelní improvizace ( dílnu povede odborník na dramatickou výchovu)
8. výtvarná dílna zaměřená tématicky na válku a mír (pod vedením výtvarníka)
9. taneční dílna (tady bychom chtěli studentům zprostředkovat něžný svět židovských písní a tanců, který se nacistům téměř podařilo zlikvidovat ).
10. dílna – permanentní čtení protiválečných textů Voskovce a Wericha ( číst budou studenti, kteří se předem přihlásí a text si připraví))
11. sportovní utkání ( pod záštitou organizace Werichovi)
12. filmové představení celovečerního filmu
13. ekumenická mše za oběti 2.sv. války a k poctě hrdinům

Program je tady uveden jen v hrubých rysech, stále komunikujeme odborníky a lektory a budeme kontaktovat školy. V průběhu příprav je možné, že aktivit a dílen přibude.

Myslíme si, že tato akce bude pro mladé lidi přínosnou hned z několika důvodů. Uvědomí si postavení své generace v historickém kontextu, dozví se spoustu informací, které nemají čas nebo chuť je získávat, prožijí 2 smysluplné dny mezi svými vrstevníky.Rádi bychom vás touto cestou požádali, zda byste přijali patronát nad celou akci.