Vlastenecký klub Působnost VK
Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Návštěvní kniha Ke stažení Mail VK     KLUB PATRIOTYCZNY   WOŚCOJSKI KLUB - górnoserbski   VLASTENECKÝ KLUB   DOMOVINSKI KLUB   ISAMAALINE KLUBI   HEIMATKLUB   HJEMLAND KLUB     ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Projekty sdružení roh

roh   Další informace roh
+ Ke stažení


roh   Vlastenecký klub roh
IČO: 26528177
DIČ: CZ26528177

Sídlo:
Kunčice pod Ondřejníkem 114
739 13

Kontakt:
777 103 532
informace@v-klub.cz

Transparentní bankovní spojení: 5678956789/5500

© V-klub, 2002-2007

NAVRCHOLU.cz

TOPlist

bonprix

бонприкс

http://o-chae.com


* Rozhovor pro Národní Myšlenku

Přidáno dne 06. 04. 2003 (2417 přečtení)

Tento článek vyšel na internetovém časopise Národní Myšlenka a také v její tištěné podobě.

Narážíme neustále na stejný problém: nechceme-li se nechat pohltit televizní pakulturou nebo společenskými časopisy pro intelektuální luzu, nezbývá nám příliš mnoho možností jak trávit smysluplně volný čas. Kultura pro vlastence patří k těm vznešeným oborům lidské činnosti, které u nás bolestně chybějí. 

Svět je ale stále v pohybu a věci se mění, a i když se to leckomu z mocných nemusí vždycky dvakrát líbit, není zas až tak nesnadné a už vůbec ne zbytečné rozjet vlastní vlak, naskočit do něj a tím něco udělat jak pro sebe, tak pro druhé. To si uvědomila i čtveřice přátel, původně jakási stolní společnost, jež se scházela ve svém úzkém kroužku v severočeském městě Děčíně. Stačilo jen vzít trochu za práci, trochu se snažit, nebýt líný – a dostavil se úspěch. Koncem září 2000 byl založen neformální Vlastenecký klub, který byl po obvyklém ping-pongu s registracemi na MV nakonec v březnu roku 2001 zaregistrován. 

Členové nové organizace se vrhli okamžitě do práce. Začali s organizováním prvních akcí, na státní svátky vyvěšovali na kopci nad Děčínem státní vlajky, 7. listopad si připomínali recesistickým pálením děl bolševických zločinců v akci Upalme Lenina. Začali také pořádat první přednášky, účastnili se pietních aktů u děčínských památníků, pořádali turistické výpravy a samozřejmě nechyběli ani při tradičních výstupech na Říp, spoluorganizovaných každoročně spolu s Národní myšlenkou a Společností pro obranu národních hodnot. 

Činnost klubu byla už v té době natolik viditelná, že nemohla neupoutat další příznivce apolitického vlasteneckého spolčování. Také tito lidé toužili po aktivitě, po přátelském sdružování, po smysluplné činnosti. Tak vznikl symbolicky dne 28. 10. 2001 Vlastenecký klub ve Frýdku Místku a ještě týž den jeho členové zorganizovali slavnostní vyvěšení státní vlajky v Kunčicích pod Ondřejníkem. Pod tento místní klub se o několik dní později také přesunul Turistický oddíl Beskyd a přinesl s sebou nové druhy činnosti: paintball a také survival, turistické akce pro nejnáročnější. 

Se vznikem Vlasteneckého klubu Ostrava na počátku tohoto roku však dostala činnost celé organizace nový náboj: členové VK Ostrava se totiž rozhodli zorganizovat skutečně vlastenecké přednášky, pro něž se jim podařilo získat příslib spolupráce od mnoha odborníků i nadšených laiků. První z přednášek proběhla 3. 1. 2002 a od té doby probíhají takové přednášky každý měsíc. 

Vlastenecký klub je tedy skutečně pořádně vidět, jeho členové patří v současné době k nejaktivnějším lidem na vlastenecké scéně. Máme samozřejmě zájem upozorňovat na podobné aktivity také naše čtenáře, nejen proto, abychom těm, kdo by se rádi zapojili do nějaké činnosti a přitom nevědí, kam se obrátit, ukázali cestu, ale vždycky nás potěší, když můžeme prostě prohlásit, že vlastenecká scéna není ani zdaleka sterilní – a ještě přitom ukázat jasný důkaz. 

Potěšila nás tak pozvánka na sněm VK, který se konal v druhé polovině letošního února v Tisé u Děčína a který sliboval mimo jiné také osobní setkání s těmi, kdo neváhají obětovat pro druhé nemalou část svého osobního volna. Možnost rozhovoru s Petrem Tryščukem, známým publicistou a v současné době duší ostravského přednáškového cyklu, jsme si nemohli nechat ujít. 

Začněme od začátku. Jak vůbec vznikla myšlenka Vlasteneckých večerů? 
Ta myšlenka je stará asi dva roky. Dávali jsme si načas, chtěli jsme mít jistotu, že to dokážeme organizačně zvládnout, zajistit přednášející a tak dále, navíc jsme chtěli, aby celá akce byla zastřešena nějakou novou organizací, aby nebyla odsouzena ještě před tím, než se vůbec rozběhne. 
Vycházíme z toho, že v dobách, kdy ještě neexistovala televize nebo rozhlas, byla přednáška hlavním způsobem komunikace s veřejností. Dneska přitom lidé nemají šanci získávat z ovládaných médií dostatek objektivních informací. 

Jak je určován okruh témat na těchto přednáškách? Vymýšlíte je pro náročnější zájemce, nebo se snažíte nastolovat témata, jež zajímají širší veřejnost? 
Původně měla být témata zaměřena více politicky, ale s vývojem české vlastenecké scény jsme přišli na to, že vlastenectví se opírá především o historii a kulturu. Proto jsme se zaměřili především na ně, i když je jasné, že politika je také doplňuje. Okruh témat je definován tak, aby oslovil každého, kdo má vlastenecké cítění. Často se přitom posluchači dozvídají informace skutečně neznámé, a to i při přednáškách o dnes již dobře rozpracovaných tématech. Takovým klasickým případem jsou československé legie. Lidé se přitom mohou na cokoli zeptat a také na to ihned dostat odpověď. 


Ale na to přece potřebujete skutečné odborníky. Daří se vám je pro přednášky zajišťovat? 
V tom se nám právě vyplatily ty dva roky čekání. Během té doby se podařilo nashromáždit velké množství kontaktů a tyto kontakty také uchovat. Problém je, že lidé dneska mají strach. Oprávněně. Vlastenectví je dnes médii běžně srovnáváno s nacismem. Naštěstí se původní kontakty dále kumulují a rozšiřují. Pokud zajistím třeba docenta Pavlicu, jenž je v současné době dokonce již členem VK, on zase dokáže pozvat další odborníky. Naše výsledky přitom dokáží tyto lidi motivovat. Na přednášku nepřijde sto lidí, ale třeba dvacet nebo třicet. Jenže tito lidé jsou tam, protože je to zajímá, projevují snahu něco se dozvědět, ptají se. 
My přitom nabízíme solidní jednání. Za přednášky neplatíme. Důležité je najít odvahu mezi tyto odborníky proniknout, nebát se je oslovit. Samozřejmě, všechno nejde hned. Na druhou stranu jsme ale již svými přednáškami dokázali, že máme nějaký cíl, že nám o něco jde. Proto se nám daří získávat pro přednášky třeba i policisty z protidrogového oddělení. 


Jaký je přístup médií k Vlasteneckým večerům? Vycházejí vám vstříc při přetiskování pozvánek, informují objektivně o vašich akcích? 
Nejjednodušší je to s internetovými kulturními kalendáři, tam je přístup velice snadný. Složitější je to s tištěnými médii, kde to občas nevyjde. Není jasné, zda k tomu dochází z důvodů technických chyb nebo zda za tím stojí nějaké tlaky, ale pokusím se to zjistit. Každopádně na pozvánky v těchto médiích reaguje velice málo lidí, větší úspěchy máme v případě osobních pozvání. Samozřejmě potěší, když vaši pozvánku přijme třeba slečna, se kterou zapředete hovor ve vlaku. 
Bylo by pro nás nejlepší, kdyby média přinášela o Vlasteneckých večerech objektivní reportáže. Zájem veřejnosti by byl mnohem větší. To se nějak nevede. Zatím přišli jen tři reportéři. Prvním z nich byl šéfredaktor internetových Ostravských novin, s ním máme výborné zkušenosti, je to seriozní, objektivní člověk, jenž nám dokonce nabídl určitou pomoc s reklamou. 
Druzí dva lidé byli redaktorka Českého rozhlasu Ostrava Čáňová s reportérkou Mladé fronty. To je ale na dlouhé povídání, každopádně počítám s tím, že celá věc bude mít za následek soudní dohru nebo minimálně trestní stíhání. Zatím je to v šetření. 

Počítáte s rozšířením Vlasteneckých večerů do dalších měst? 
Bylo by určitě dobré, kdyby se konaly i v dalších městech. Není přitom nutné, aby probíhaly pod stejným názvem. Uvidíme, kolik by přišlo lidí, ale praxe ve městech jako Děčín, kde probíhají přednášky nepravidelně, dokazuje, že lidé na přednášky opravdu chodí. Jen je škoda, že se něco podobného pravidelně nekoná v Praze. Přitom jen se svými kontakty bych tam dokázal alespoň pět přednášek zařídit. Musel by se ale najít někdo, kdo by to dokázal organizačně připravit. Podobná situace je v Brně, kde už jen hledáme organizátora. Chce to ale čas, abychom mohli všechno perfektně zabezpečit a připravit. To je v případě pravidelných přednášek naprosto nezbytné, organizátorovi navazuje jedna přednáška na druhou, přitom musí hodně dopředu vědět, co bude příště, musí totiž s předstihem zabezpečit následující přednášce reklamu v časopisech a na internetu. 


Co kdyby chtěl někdo vaši činnost napodobit? 
Proti tomu vůbec nejsme, já se chystám zpracovat určitý manuál, kde by bylo zájemcům podrobně popsáno, jak přednášky připravovat a organizovat. Nám jde především o to, aby se něco dělo. Ne nějaké mítinky, které k ničemu nevedou a ani neoslovují ty, co by oslovovat měly. Proto kdo by chtěl něco podobného jako jsou VV organizovat, ať se ozve. Rádi pomůžeme, můžeme třeba poskytnout kontakty na potencionální přednášející, třeba v Praze by to vůbec nebyl problém. 


Díky za rozhovor. 

Má smysl něco dodávat? Samotná existence a činnost organizací podobných VK je nejlepší výzvou k odhození vlastní sebelítosti, beznaděje a užírání se. Základy pro užitečnou činnost jsou položeny, nyní zbývá jen vstát, nadechnout se a naskočit do rozjetého vlaku. Není to žádný expres, ale funguje, jede a veze ty, kdo přistoupili, pryč od národovecké pouště směrem k lepším časům vlastenecké scény. 

Milan Špinka


Celý příspěvek | Počet názorů: 0 | Přidat názor | Informační e-mailVytisknout článek

roh   Přihlášení čtenářů roh

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

roh   Zajímavé odkazy roh
Totalita - web proti totalitním systémům.
Vlastenci! na www
Web o Horní a Dolní Lužici.
Moravský vlastenecký etnofolk.

rodina.lv
Vlastenci


GNU redakční systém phpRS
GNU redakční systém phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.