Vlastenecký klub Působnost VK
Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Návštěvní kniha Ke stažení Mail VK     KLUB PATRIOTYCZNY   WOŚCOJSKI KLUB - górnoserbski   VLASTENECKÝ KLUB   DOMOVINSKI KLUB   ISAMAALINE KLUBI   HEIMATKLUB   HJEMLAND KLUB     ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Projekty sdružení roh

roh   Další informace roh
+ Ke stažení


roh   Vlastenecký klub roh
IČO: 26528177
DIČ: CZ26528177

Sídlo:
Kunčice pod Ondřejníkem 114
739 13

Kontakt:
777 103 532
informace@v-klub.cz

Transparentní bankovní spojení: 5678956789/5500

© V-klub, 2002-2007

NAVRCHOLU.cz

TOPlist

bonprix

бонприкс

http://o-chae.com


<ab>Tajemné Beskydy

* Tajemné Beskydy

Přidáno dne 01. 04. 2005 (2915 přečtení)


Tento projekt byl prvopočátkem všech informačních cedulí. Vycházel z předpokladu, že také na horách a v lesích je také kus naší historie a mnoho zajímavých a zapomenutých míst. Míst, opředených reálnými skutečnostmi, ale i pověstmi či fantastickými příběhy. Je škoda, aby tyto informace zůstaly zachovány jen pro místní a byly tak upřeny mnoha turistům a návštěvníkům hor.

V naší zemi jsou mnohá zajímavá místa, které leží na "území nikoho" a především nikomu neležící na srdci. Na mnoha místech vyrůstají jako houby po dešti naučné stezky ekologického charakteru (což je samozřejmě v pořádku), ale ty historicko-národní, aby člověk s lupou hledal.

Proto taky vznikl projekt Tajemné Beskydy, který mapuje pověsti, příběhy či jen připomíná zajímavosti několika míst. Do tohoto projektu se jednoduše můžete zapojit také a spolu pak dokážeme nainstalovat podobné informační cedule třeba i u Vás.
Jak již bylo naznačeno, jedná se o informační službu věnovanou převážně různým památkám, které nejsou (krom vyznačení na mapě) nijak na místě samém informačně rozvinuty. Nebo se může jednat o místa na kterých informace jsou, ale jakkoliv spojeny například s nějakým sponzorem či neobsahují plnou podstatu informací k danému kulturně historickému místu. O jejich obsahu si můžete udělat jednoduchý přehled při prohlédnutí článků, věnovaných již instalovaným cedulím.

Co vůbec ty nejjednodušší vývěsky jsou? Jedná se o texty zalité do fólie a umístěné na dřevěném podkladě (vývěsce) se stříškou. Věřím, že malé finanční nároky a nenáročná technická stránka okolo výroby Vás bude motivovat, a zařadí Vás do našich řad. V současné době je Vlastenecký klub navíc připraven zaštítit realizaci těchto historických vývěsek ale i podle potřeby zajistit jak dřevěnou ceduli se stříškou, ale i přepis do počítačové podoby, tisk a lamelování cedulí.

Kde se k cedulím inspirovat

Při sbírání informací Vám krom místních legend vždy musí posloužit dokumenty a fakta. Nejlépe z několika zdrojů či jednoho odborně zpracovaného. V archivech obce, městské nebo vědecké knihovny, odborné literatuře, na podrobných mapách, či z vyprávění pamětníků.
Lidem je důležité předkládat základní informace, které je na turistické procházce zaujmou. A nikoliv je zahltit daty. Vývěska má sloužit informativně a pokud se turista bude o stavbu (místo) zajímat více, jistě si potřebné informace dohledá v příslušných materiálech.

Předkřesťanské památky: Mohu si dovolit skoro s určitostí tvrdit, že ten kdo se o tuto část nezajímá soukromě, se může orientovat pouze podle značek v mapách. Poznat val zasypaného oppida nebo navršenou mohylu nad hrobem keltského vládce rozpozná jen zkušené oko. Z literatury lze namátkou doporučit Keltové v Čechách od Anny Bauerové. Každopádně nečerpejte z literatury ideologicky podbarvené – za komunismu veškeré památky patřily Slovanům a dnes se kde co přisuzuje pro změnu Keltům.

Mystická místa spojená s pověstí: Jedná se Zde Vám jako hlavní zdroj poslouží informace z okresních knihoven, ale bez zkušeného místního rádce se nejspíše neobejdete.

Křesťanské památky: Informace o nich získáte nejen standardním postupem, ale jistě Vám rádi poradí duchovní v daném místě či patřičné náboženské instituce.

Hrady, zámky, tvrze: Pokud připravujete materiál právě ke hradu, tak Vám nejlépe poslouží kniha Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Dr. Františka Spurného Csc. a kolektiv. Tato kniha má několik svazků a naleznete ji takřka v každé knihovně (v těch vědeckých určitě). Zde lze výklad obohatit o pověst nebo legendu. Může jít o její zkrácenou verzi při zachování hlavního děje.

Vojenské stavby, pevnosti: Zde už sice vybočujeme z motivu tajemna, ale můžeme tuto oblast také zmínit: Pakliže budete například popisovat pevnosti v pohraničních oblastech, lze k nim dohledat příslušnou literaturu nejen v knihovně, ale třeba i v okresních státních archívech. Tam Vám na přání předloží dokumenty, včetně stavebních prací, finančního rozpočtu a v některých případech i dobové fotografie. K vstupu do archivu potřebujete jen občanský průkaz (jeho číslo vypíšete do badatelského listu). Archiv většinou vlastní kopírku, přesto je však lepší si většinu věcí opsat. Neboť cena kopie u archiválií je o dost větší, než cena normální kopie.


Zobrazen celý projekt | Garant projektu: Petr Tryščuk | Informační e-mailVytisknout článek

roh   Přihlášení čtenářů roh

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

roh   Zajímavé odkazy roh
Totalita - web proti totalitním systémům.
Vlastenci! na www
Web o Horní a Dolní Lužici.
Moravský vlastenecký etnofolk.

rodina.lv
Vlastenci


GNU redakční systém phpRS
GNU redakční systém phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.