* KNĚHYNĚ (1 257 m.n.m.)

Přidáno dne 20. 03. 2005 (4673 přečtení)

Kněhyně se kupodivu i přes své jméno nepyšní tak velkým lidovým folklórem jako okolní kopce (Tanečnice, Radhošt, Čertův Mlýn), je prostě možné, že se nám tyto pověsti nedochovaly. Kněhyně (třetí nejvyšší v Beskydách po Lysé hoře a Smrku) svou výškou evokovala lidskou fantasii podobně jako i ostatní vrcholy – i zde se slétávaly čarodějnice. „Střídmost“ v lidových pověstech je však dodnes nahrazena významnou bohatou faunou a flórou, kterým se v tomto odlehlém místě velmi daří.

O NÁZVU HORY Jedna pověst z Bojkovicka nám dává tušit význam slova kněhyně: Studánka Ohloběnka, zrcadlící se téměř na temeni Skalky, poutala ve svém prameni zázračnou moc. Ještě za úsvitu našich dějin vládla jí mocná kněhyně Zicha, jíž pro potěchu za měsíčních letních nocí a při šelestu listí korun mohutných dubů prováděly na přilehlém paloučku své tance a reje divoké lesní žínky, pak shlížely se v zrcadlící se vodní hladině a ze svých jemných dlaní rozstřikovaly drobounké krůpěje perlící se vody po svých štíhlých tělech, než se za ranních červánků rozplynuly v mlžném oparu... Jméno Kněhyně (t.j. sídlo kněžek, pohanských obřadnic, prorokyň) je staroslovanského původu a nebyla by se zachovala do dnešní doby, kdyby hned v dobách pohanských nebyli pod Radhoštěm osadníci slovanští, jak napsal Čeněk Kramoliš v roce 1920. Tento název dává tušit velmi starobylý význam hory Kněhyně i okolních kopců. Jeskyně v pověstech První zmínky o používání Beskydských (radhošťských) jeskyní člověkem jsou z 15. století. Pověst vypráví, že do jeskyní (propastí) házeli neposlušné či nějak provinilé ženy. Později se přidružily početné pověsti o pokladech pohanů, o ukryté bájné soše Radegasta, o pokladech zbojníků a konečně i popisující výpravy do podzemí při hledání těchto pokladů. Zlatá Radegastova socha má být údajně ukryta v jeskyni "Volařce", kam ji odnesli pohanští kněží, aby neupadl do rukou křesťanů. Kněhyňská jeskyně se dostala do pověstí lidí podobně jako ostatní jeskyně – ovšem jmenovitě se nevyskytuje žádný příběh (ty jsou jen u „navštěvovanějších míst – Radhošť). Dá se předpokládat, že pověsti o pokladech mají reálný základ. Poklady loupežníků a nebo votivní pohanské dary, vhozené do puklin, by jistě měly velkou cenu v jakékoliv době. Jeskyně odborně – PP Kněhyňská jeskyně Konkrétně zde se jedná o rozsáhlý vertikální jeskynní systém, který se nachází na jihovýchodním svahu hory, asi 750 m pod vrcholem v nadmořské výšce 1045-1050 m. Vstupní otvor je situován ve stupňovitém reliéfu úbočí jižního svahu se sklonem 30-35° asi 50 m nad lesní cestou. Je to nejhlubší pseudokrasová propast v ČR (hloubka 57,5 m). Délka chodeb v několika patrech je 280 m. Jeskynní systém je v tektonické puklině zasahující minimálně 70 m do hloubky masívu. Kněhyňská jeskyně je významným zimovištěm netopýrů. Vchod do jeskyně uzavřen mříží – pro klid netopýrů (vyrušení při zimování je může zabít) i pro bezpečnost turistů! !!! Na tomto území se nesmíte pohybovat mimo značené stezky takže NECHOĎTE K JESKYNI.!!! Přírodní bohatství Bez ohledu na poklady ukryté pod zemí, je největším současným bohatstvím Kněhyně její příroda. Vyskytuje se zde (a na několika málech dalších Beskydských vrcholech) náš jediný druhu slepého střevlíčka. Z ptactva zde žijí vzácné druhy jako jeřábek lesní, datlík tříprstý včelojed lesní či pověstný krkavec velký. Pro turisty je jistě atraktivnější častější výskyt rysa ostrovida, vzácné kuny skalní a ani medvěd hnědý už není tak vzácný jako dříve. Obzvláště v zimě můžete pozorovat stopy rysa po turistických stezkách. Partyzánský odboj Pro svou odlehlost působily v Beskydách a tedy i na Kněhyni mnohé protinacistické uskupení. V blízkém okolí (a pravděpodobně i zde) operovala záškodnická skupina Wolfram vyslaná z Londýna a Sovětským Svazem zřízená 1. partyzánská brigáda Jana Žižky ze SSSR, které velel velitel Janko a komisařem byl příslušník Rudé Armády Mursin. Hora Kněhyně patřila také do oblasti masivního zátahu Gestapa na partyzánské uskupení na podzim 1944. Akce „Tetřev“ se zúčastnilo okolo 20 000 vojáků a pomocníků Gestapa. Boje na moravsko - slovenském pomezí koncem roku 1944 zasáhly až na horu Kněhyni. Za všechny padlé vzpomeňme Růženu Valentovou z Olomouce (5.1.1909-6.11.1944), učitelku hudby, rytmiky a gymnastiky, cvičitelku Sokola a sestru Červeného kříže v Olomouci, která se přidala k partyzánům. Při účasti na výše zmíněných bojích byla právě na Kněhyni zatčena a následně popravena. Hranice Moravy a Slezska Vrchol Kněhyně se kupodivu stal na čas také hraničním kamenem. Stalo se tak v letech 1945 až 1947, kdy bylo na nějaký čas změněno územní členění a celý severní Moravský zářez do Slezska (tvořený řekami Odrou a Ostravicí až do svého soutoku v Ostravě), se územně začlenil k Slezskému území. V těch časech ještě země Moravská a Slezská patřily k sobě a byly společně rovnocenným partnerem (včetně zemského prezidenta, parlamentu, rozpočtu atd.) se zemí Českou a to až do násilného komunistického převratu v roce 1948.