* Plukovník Karel Pavlík

Přidáno dne 19. 03. 2005 (3212 přečtení)

Narodil se roku 19.10.1900 v Hradových Střímelicích v učitelské rodině (sám také absolvoval učitelský ústav), ale přihlásil se na Vojenskou akademii v Hranicích n. M. V československé armádě dosáhl hodnosti kapitána (od roku 1932) a funkce velitele kulometné roty. Sloužil v Děčíně, Praze a následně v Místku.

Záhy po okupaci se zapojil do odboje. Zpočátku působil v ostravské ilegální skupině "Za Vlast !" jež pomáhala československým letcům v útěcích za hranice. Následně se přesunul do Prahy, kde vstoupil do převážně důstojnické odbojové organizace "Obrana národa", kde spolupracoval mimo jiné s Václavem Morávkem. Osudným se mu stal kontakt na sokolskou ilegální skupinou "Jindra". Od září 1942 v ní totiž pracoval jako konfident prof. Ladislav Vaňek (později spolupracoval také s StB ), který jej udal. Po krutých výsleších K. Pavlíka transportovali do koncentračního tábora Mauthausen, kde byl 26.1. 1943 v 16 hodin a 31 minut popraven střelou do týla. Jeho tělo se nikdy nepodařilo nalézt a jeho symbolický hrob stojí na novém hřbitově v Kostelci nad Černými lesy.