* Výroční zpráva pro rok 2003

Přidáno dne 01. 01. 2004 (2029 přečtení)

Výroční zpráva je základním právním dokumentem, který ukazuje na činnost neziskové organizace v předcházejícím roce.
Vlastenecký klub působil v roce 2003 v pěti městech – Děčíně, Ostravě, Brně, Frýdku-Místku a Praze. Svou činnost zaměřil především na kulturní, ekologické a turistické aktivity.

Výčet aktivit: 1. Kultura a historie:
  • Během roku 2003 jsme připravili a uskutečnili 13 tématických přednášek a následných besed (témata z oblasti historické, kulturní a sociálně-politické) na které přišlo okolo 320 lidí.
  • Dále jsme zajistili autobusový svoz na svátek Keltské kultury Beltine (42 lidí)
  • Byly instalována informační cedule na horských vrcholech Godula, Tanečnice a Kněhyně. Další informační cedule byla instalována u lesních mravenců na Ondřejníků.
  • Zapojili jsme se do projektu „Hlasy hrdinů“ pod záštitou o.s. Post Bellum, Českého rozhlasu a AV ČR. Zástupci Místních klubů prodělali školení a budou se podílet na získání 20ti výpovědí veteránů z druhé světové války (smlouva může být rozšířena).
  • Pokračovalo se na dvou studiích – „Pátrání po původu Lípy aneb jak se stala slovanským symbolem“. A „Mohlo růst jmelí na dubu? – tvrzení Plinia staršího“, kde se zatím potvrdila nepravost historických análů.

2. Pietní aktivity a aktivity vztažené na suverenitu vlasti:
  • Již tradičně jsme si připomněli významné výročí a státní svátky ČR vyvěšením vlajky v Děčíně a na Frýdecko-Místecku, které zaznamenaly zájem nejen médií, ale přímo se jich zúčastnilo přes 50 lidí. Také jsme byli přítomni pietního aktu u Czajánkových kasáren, kde ve spolupráci s Okresní vojenskou správou připravujeme informační ceduli o událostech z 14.3.1939.
  • V Děčíně ve spolupráci s MÚ Děčín proběhly první jednání o umístění pomníku Děčínským obětem komunismu. V Děčíně také proběhlo již třetí happeningové upálení makety Lenina za přítomnosti 40ti lidí.

3. Turistika, sport, survival, výlety:
  • Za rok 2003 jsme připravili 12 plánovaných turistických a survivalových akcí na které se dostavilo přes 120 lidí. 7 akcí se konalo v Beskdydech, 2 v Jeseníkách a 3 na Děčínsku.
  • Mezi sportovní aktivity patří pravidelný nohejbalový turnaj v Děčíně a další.

4. Ekologie:
  • Ve spolupráci s PS Podbeskydí a ČSOP jsme se opět zapojili do ochrany lesních mravenců (Formica) na Ondřejníku. Zde jsme instalovali 4 ochranné kryty a provedli inventarizaci rozsáhlého území.
  • V Děčíně se na obnově lesoparku, ke kterému byl VK Děčín přizván, nijak nepostoupilo z důvodu realizátora (MÚ Děčín).

Odpracované dobrovolnické hodiny:

Členové Vlasteneckého klubu a naši spolupracovníci oddělali zcela zdarma okolo 80 hodin na přípravách kulturních akcí, 30 hodin na přípravách sportovních, turisticko-survivalových aktivit. Na ekologické činnosti bylo odpracováno přes 240 manuálních hodin a dalších hodin v terénu. Na přípravách historických a pietních aktivit bylo odpracováno po 35 hodinách. Čas strávený pro vnitřní chod, výstavbu www stránek a administrativní práci nepočítáme - jedná se o cca 150 hodin). Celkem bylo na přímých výstupech odpracováno Vlasteneckým klubem nejméně 420 hodin.
Finanční zpráva:

Hospodaření organizace:
    Příjmy od odběratelů služeb celkem 15 000,-
    Příspěvky ústředních orgánů, krajských, magistrátních, obecních 0,-
    Dary nadací, z podnikatelské sféry apod. 20 000,-
    Příjmy z členských příspěvků 5 000,-
    Další příjmy 0,-
Celkové výdaje v předcházejícím kalendářním roce 35 000,-
Plánovaný rozpočet na rok 2004
    Příjmy od odběratelů služeb celkem 5 000,-
    Příspěvky ústředních orgánů, krajských, magistrátních, obecních 10000,-
    Dary nadací, z podnikatelské sféry apod. 60 000,-
    Příjmy z členských příspěvků 20 000,-
    Další příjmy 0,-

Výroční zprávu zpracoval podle podkladů z Místních Klubů Petr Tryščuk, Jan Benc, Adéla Králová, Karel Demel, Mare Skřipský.
Dne 30.12. 2003 v Ostravě