Přednášky a besedy

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: Přednášky a besedy, Vydáno dne: 05. 04. 2005

Obecně již bylo mluvené slovo nahrazeno televizí, rádiem a internetem a přednášky se zdají být archaismem z dob předešlých. Avšak možnost se přímo dotázat přednášejícího (a nebýt přitom umlčen redaktorem pro nesprávně položený dotaz), upřesnit si souvislosti nebo jen požádat o důkazy k předloženému tvrzení jsou jedním z mála nesporných výhod, které nám přednášky umožňují.

Krom osobního kontaktu s přednášejícím, samozřejmě. Naše přednášky se dnes konají ve dvou městech (Ostrava, Děčín) a jsou připravovány ve Frýdku-Místku a Brně. A to buď jako jednotlivé přednášky nebo jako série pravidelných přednášek. Naše myšlenka na zorganizování pravidelných přednášek v Ostravě se táhne již od roku 1999, ale stejně jako mnoho jiných nápadů organizovaných jednotlivci a dobrovolníky musela jít na čas k ledu a od ledna 2002 se tyto pravidelné přednášky v Ostravě staly pravidelné.

Přednáškové večery nejsou jen obyčejnými přednáškami, ale převážně se jedná o samostatné série tématických přednášek, jejichž cílem je periodicky a na stejném místě a ve stejný čas přiblížit občanům daného města a okolí především historické, kulturní, ekonomické, ekologické, sociální, sportovní, branné, vojenské a politické pohledy pevně svázané nejen s daným regionem, ale i s celou Českou republikou a slovanskými územími (jako jsou například Volyně, Horní a Dolní Lužice, Podkarpatská Rus, Slovensko, Kladsko a mnohá další).  

Besedy jsou věnovány rozhovorům se zajímavými lidmi - především s účastníky II. a III. odboje. V obou případech se nám povedlo připravit desítku besed s velmi zajímavými lidmi.